UNC Libraries
Search using this query type:

Search only these record types:


Advanced Search (Items only)

All Winners: 1986-90

1986

Fiddler of the Festival: Ted Ehrhard (Pittsboro, NC)
First Runner-Up: Edd Michael (Port Republic, VA)
Second Runner-Up: Speedy Sheperd

Category   Winner Winner's Band Home
Fiddle        
Old-Time Junior Division      
Champion
  Brian Grim   Damascus, VA
1st Runner-Up
  Timothy Donley   Richmond, VA
2nd Runner-Up
  Leesa Sutton   Candler, NC
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Shawn Lane   Ft. Blackmore, VA
1st Runner-Up
  Billy Hurt   Boone's Mil, VA
2nd Runner-Up
       
Old-Time Senior Division      
Champion
  Ted Ehrhard   Pittsboro, NC
1st Runner-Up
  Helen White   Hays, NC
2nd Runner-Up
  Bo Bradham   Greer, SC
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Speedy Sheperd   Rockwell, NC
1st Runner-Up
  Danny Bowers   Kernersville, NC
2nd Runner-Up
  Henry Mabe   Winston-Salem, NC
Certified Old-Time Fiddlers Category - Over 55      
Champion
  Edd Michael   Port Republic, VA
1st Runner-Up
  Virgil Alfrey   Worthington, KY
2nd Runner-Up
  J.P. Fraley   Rush, KY
         
Banjo        
Old-Time Junior Division      
Champion
  Travis Stuart Double Trouble Canton, NC
1st Runner-Up
  Rhonda Sage Young Mountain Pickers Damascus, VA
2nd Runner-Up
  Jody Michael Maney    
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Shane Gwyn   Dugspur, VA
1st Runner-Up
  Shane Herren    
2nd Runner-Up
  Dale Franklin    
Old-Time Senior Division      
Champion
  Matthew Neiburger   Ashland, KY
1st Runner-Up
  Greg O'Steen    
2nd Runner-Up
  Bill Mansfield Smokey Valley Boys  
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Garland Shuping   Rockwell, NC
1st Runner-Up
  Pat Wingo    
2nd Runner-Up
  Carroll Best    
         
         
Guitar        
Junior Division        
Champion
  Marcus Smith   Weber City, VA
1st Runner-Up
  Jeri Shayne Melton    
2nd Runner-Up
  Alan Johnson    
Senior Division        
Champion
  Steve Kilby   N. Wilkesboro, NC
1st Runner-Up
  Ronnie Bowman    
2nd Runner-Up
  Dan Wolber    
         
Mandolin        
Junior Division        
Champion
  Roger Inscore   Dugspur, VA
1st Runner-Up
  Randy Willard    
2nd Runner-Up
  Nick Chandler    
Senior Division        
Champion
  Andy Sage   Abingdon, VA
1st Runner-Up
  Tom Isenhour    
2nd Runner-Up
  David O'Brien    
         
Autoharp        
Champion
  Sylvia Delaney   Elk Creek, VA
1st Runner-Up
  Susan Francis    
2nd Runner-Up
  Greg B. Cornett    
         
Dulcimer        
Champion
  Doris Williams   Charlotte, NC
1st Runner-Up
  Rita Davis    
2nd Runner-Up
  Betty Waldron    
         
Bass        
Champion
  Terry Shue   Concord, NC
1st Runner-Up
  John Whitley    
2nd Runner-Up
  Calvin Parham    
         
Dobro        
Champion
  Albert Marsh   Jonesville, NC
1st Runner-Up
  Lloyd Tillow    
2nd Runner-Up
       
         
Hammer Dulcimer        
Champion
  Robert Hagburg   Sylva, NC
1st Runner-Up
  Floyd Ellington    
2nd Runner-Up
  Dan Gilvary    
         
         
Twin Fiddlers        
Champion
  J.P. Fraley & Virgil Alfrey   Rush, KY & Worthington, KY
1st Runner-Up
  Edd Michael & Wade Petty    
2nd Runner-Up
  Helen White & Tim Currin    
         
Bluegrass Band      
Junior Division      
Champion
  Dry Hollow Boys   Ft. Blackmore, VA
1st Runner-Up
  Tarheel Bluegrass    
2nd Runner-Up
  Pisgah Pickers   Candler, NC
Senior Division      
Champion
  Wild Country   N. Wilkesboro, NC
1st Runner-Up
  Commonwealth   Mt. Airy, NC
2nd Runner-Up
  Bluegrass Tradition    
         
         
Old-Time Band      
Junior Division      
Champion
  Young Mountain Pickers   Damascus, VA
1st Runner-Up
  Double Trouble    
2nd Runner-Up
  Cornerstone    
Senior Division      
Champion
  Piedmont Hepcats   Pittsboro, NC
1st Runner-Up
  Green Island Pickers    
2nd Runner-Up
  Carroll Best String Band    
         
Heritage Tune        
Special Recognition
  Ben Entrekin   Bowden, GA
         
Novelty Award
    Possum Hollow String Band    
         
       

1987

Fiddler of the Festival: Billy C. Hurt, Jr. (Boone's Mill, VA)
First Runner-Up: Edd Michael (Port Republic, VA)
Second Runner-Up: Michael Hughes (Arden, NC)

Category   Winner Winner's Band Home
Fiddle        
Old-Time Junior Division      
Champion
  Billy C. Hurt, Jr.   Boone's Mill, VA
1st Runner-Up
  Brian Grim   Damascus, VA
2nd Runner-Up
  Timothy Donley   Richmond, VA
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Michael Hughes   Arden, NC
1st Runner-Up
  Shawn Lane   Ft. Blackmore, NC
2nd Runner-Up
  Leesa Sutton   Candler, NC
Old-Time Senior Division      
Champion
  Bruce Green   Asheville, NC
1st Runner-Up
  Bo Bradham   Greer, SC
2nd Runner-Up
  Reid Ringer   W. Columbia, SC
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Henry Mabe   Walnut Cove, NC
1st Runner-Up
  Speedy Shepard   Salisbury, NC
2nd Runner-Up
  Gordon Myers   Hamptonville, NC
Certified Old-Time Fiddlers Category - Over 55      
Champion
  Edd Michael   Port Republic, VA
1st Runner-Up
  J.P. Fraley   Rush, KY
2nd Runner-Up
  Ralph Blizard   Blountville, TN
         
Banjo        
Old-Time Junior Division      
Champion
  Debbie Grim   Damascus, VA
1st Runner-Up
  Rhonda Sage   Abingdon, VA
2nd Runner-Up
  Natalie Mathis   Sylva, NC
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Shane Herren   Candler, NC
1st Runner-Up
  Dale Franklin   Bristol, VA
2nd Runner-Up
  Gena Britt   Star, NC
Old-Time Senior Division      
Champion
  Travis Stuart   Canton, NC
1st Runner-Up
  Laura Boosinger    
2nd Runner-Up
  Jim Callier   Hays, NC
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Hugh Moore   Raleigh, NC
1st Runner-Up
  Garland Shuping   Rockwell, NC
2nd Runner-Up
  Bob Shue   Concord, NC
         
         
Guitar        
Junior Division        
Champion
  Alan Johnson   Pisgah Forest, NC
1st Runner-Up
  Bryan Sutton   Candler, NC
2nd Runner-Up
  Marcus Smith   Weber City, VA
Senior Division        
Champion
  Ronnie Edwards   Mt. Airy, NC
1st Runner-Up
  Richard Propst   Craigsville, VA
2nd Runner-Up
  Danny Johnson   Pisgah Forest, NC
         
Mandolin        
Junior Division        
Champion
  Nick Chandler   Weaverville, NC
1st Runner-Up
       
2nd Runner-Up
       
Senior Division        
Champion
  Scott Freeman   Mt. Airy, NC
1st Runner-Up
  Randy Burgess   Asheville, NC
2nd Runner-Up
  Andy Sage   Abingdon, VA
         
Autoharp        
Champion
  Betty Waldron   Copper Hill, VA
1st Runner-Up
  Susan Francis   Independence, VA
2nd Runner-Up
  Greg Cornett   Kingsport, TN
         
Dulcimer        
Champion
  Lois Hornbostel   Monroe, NC
1st Runner-Up
  Rhoda Kemp   Rocky Mount, VA
2nd Runner-Up
  Alan Freeman   Boone, NC
         
Bass        
Champion
  Butch Barker   Kingsport, TN
1st Runner-Up
  Terry Shue   Concord, NC
2nd Runner-Up
  Gary Smith   Gray, TN
         
Harmonica        
Champion
  Wade Yates   Sanford, NC
1st Runner-Up
  Kyle Cole   Independence, VA
2nd Runner-Up
  Eddie Ogle   Roanoke, VA
         
Dobro        
Champion
  Donnie Scott   Taylorsville, NC
1st Runner-Up
  Charles Pugh   Boone, NC
2nd Runner-Up
  Bobby Wolfe    
         
Hammered Dulcimer        
Champion
  Jeff Catt   Piedmont, SC
1st Runner-Up
  Rob Hagberg   Sylva, NC
2nd Runner-Up
  John Mason   Canton, NC
         
         
Twin Fiddlers        
Champion
  Carol Hagberg & Cathy Arps   Sylva, NC & Cullowhee, NC
1st Runner-Up
  Mack Snoderly & Bob Bradham   Clyde, NC & Greer, SC
2nd Runner-Up
  Palmer Loux & Sue Shumaker   Havertown, PA & Berwyn, PA
         
Bluegrass Band      
Junior Division      
Champion
  Tarheel Bluegrass Boys   Weaverville, NC
1st Runner-Up
  Dry Hollow Boys   Ft. Blackmore, VA
2nd Runner-Up
       
Senior Division      
Champion
  Burnettes   Asheville, NC
1st Runner-Up
  Appalachian Trail   Crumpler, NC
2nd Runner-Up
  Pisgah Pickers   Candler, NC
         
         
Old-Time Band      
Junior Division      
Champion
  Young Mountain Pickers   Damascus, VA
1st Runner-Up
  Shortnin' Bread   Sylva, NC
2nd Runner-Up
       
Senior Division      
Champion
  New Southern Ramblers   Blountville, TN
1st Runner-Up
  Green Island Pickers   Port Republic, VA
2nd Runner-Up
  Piedmont Hepcats   Pittsboro, NC
         
Heritage Tune        
Special Recognition
  Tommy Hunter   Mars Hill, NC
         
Novelty Award
    Incognito Band    
         

1988

Fiddler of the Festival: Tom Brantley (Philadelphia, TN)
First Runner-Up: Billy C. Hurt, Jr. (Boone's Mill, VA)
Second Runner-Up: Palmer Loux (Havertown, PA)

Category   Winner Winner's Band Home
Fiddle        
Old-Time Junior Division      
Champion
  Billy C. Hurt, Jr. Bluegrass Brothers Boone's Mill, VA
1st Runner-Up
  Timothy Donley Virginia Whistle Pigs Richmond, VA
2nd Runner-Up
  Hannah Arps Mary's Family Band Clyde, NC
Bluegrass Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
  Brandon Shuping   Rockwell, NC
2nd Runner-Up
  Adam Hamilton   Rockwell, NC
Old-Time Senior Division      
Champion
  Palmer Loux Run of the Mill String Band Havertown, PA
1st Runner-Up
  Bruce Greene   Burnsville, NC
2nd Runner-Up
  Sue Shumaker Run of the Mill String Band Berwyn, PA
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Tom Brantley Painless Band Philadelphia, TN
1st Runner-Up
  Wade Jones Wild Country Cana, VA
2nd Runner-Up
  Gordon Myers Yadkin Valley Partners Jonesville, NC
Certified Old-Time Fiddlers Category - Over 55      
Champion
  J.P. Fraley   Rush, KY
1st Runner-Up
  Tommy Isenhour   Scottsville, VA
2nd Runner-Up
  Grover Sutton   Candler, NC
         
Banjo        
Old-Time Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
  Debbie Grim Young Mountain Pickers Damascus, VA
2nd Runner-Up
       
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Gena Britt Gena in the Lowground Star, NC
1st Runner-Up
  George Buckner, Jr. Tarheel Bluegrass Boys Weaverville, NC
2nd Runner-Up
       
Old-Time Senior Division      
Champion
  Laura Boosinger Painless Band Weaverville, NC
1st Runner-Up
  Edwin Lacy Homespun Gordonville, VA
2nd Runner-Up
  Joe Newberry Piedmont Hepcats Chapel Hill, NC
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Garland Shuping Wild Country Rockwell, NC
1st Runner-Up
  Gary Myers Dry & Dusty Advance, NC
2nd Runner-Up
  Mark Cheek Yadkin Valley Partners Jonesville, NC
         
         
Guitar        
Junior Division        
Champion
  Bryan Sutton Pisgah Pickers Candler, NC
1st Runner-Up
  Jeff Huffman Bluegrass Cut-Ups Raleigh, NC
2nd Runner-Up
  Alan Johnson Carroll Best String Band Pisgah Forest, NC
Senior Division        
Champion
  Wayne Henderson Rugby Gullyjumpers Kingsport, TN
1st Runner-Up
  John Marler Dixie Broadway Yadkinville, NC
2nd Runner-Up
  Steve Kilby Wild Country N. Wilkesboro, NC
         
Mandolin        
Junior Division        
Champion
       
1st Runner-Up
  Nick Chandler Tarheel Bluegrass Boys Asheville, NC
2nd Runner-Up
       
Senior Division        
Champion
  Tom Isenhour Wild Country Salisbury, NC
1st Runner-Up
  Scott Freeman Commonwealth Mt. Airy, NC
2nd Runner-Up
  Greg Jones Acoustic Blend Cana, VA
         
Autoharp        
Champion
  John Hollandsworth Willow River SGring Band Christianburg, VA
1st Runner-Up
  Evelyn Farmer   Fries, VA
2nd Runner-Up
  JoAnn Redd New Grayson Highlands Galax, VA
         
Dulcimer        
Champion
  Roda Kemp Original Orchard Grass Salem, VA
1st Runner-Up
  Darcy Orr Maggie's Fancy Charlotte, NC
2nd Runner-Up
  Lois Hornbostel   Bryson City, NC
         
Bass        
Champion
  James Johnson Commonwealth King, NC
1st Runner-Up
  Kenneth Barker New Grayson Highlands Lansing, NC
2nd Runner-Up
  Mitch Wolfe Acoustic Blen Davidson, NC
         
Harmonica        
Champion
  Thad Beach Mary's Family Band Waynesville, NC
1st Runner-Up
  Edward D. Ogle Willow River Boys Roanoke, VA
2nd Runner-Up
  Kyle Cole Backward Hillbillies Independence, VA
         
Dobro        
Champion
  Donnie Scott Dirt Creek Band High Point, NC
1st Runner-Up
  Tony Reese Burnettes Asheville, NC
2nd Runner-Up
  Bobby Wolfe Acoustic Blend Davidson, NC
         
Hammered Dulcimer        
Champion
  Jeff Catt   Piedmont, SC
1st Runner-Up
  Katie Hollandsworth Willow River String Band Christiansburg, VA
2nd Runner-Up
  Floyd Ellington Down Home Folks Charlotte, NC
         
         
Twin Fiddlers        
Champion
  Mack Snoderly & Tom Brantley   Clyde, NC & Philadelphia, TN
1st Runner-Up
  Ted Ehrhard & Jim Collier   Pittsboro, NC & Raleigh, NC
2nd Runner-Up
  Palmer Loux & Sue Shumaker   Havertown, PA & Berwyn, PA
         
Bluegrass Band      
Junior Division      
Champion
  Tarheel Bluegrass Boys   Weaverville, NC
1st Runner-Up
  Cockman Brothers   Sherrills Ford, NC
2nd Runner-Up
       
Senior Division      
Champion
  Painless String Band   Clyde, NC
1st Runner-Up
  Burnettes   Asheville, NC
2nd Runner-Up
  Dry & Dusty   Advance, NC
         
         
Old-Time Band      
Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
       
2nd Runner-Up
       
Senior Division      
Champion
  Piedmont Hepcats   Pittsboro, NC
1st Runner-Up
  Uncle Waldo's Free Lunch   Valle Crusis, NC
2nd Runner-Up
  Sandy Ridge   Sanford, NC
         
Heritage Tune        
Special Recognition
  Tommy Isenhour   Scottsville, VA
         
Novelty Award        
         
         

1989

Fiddler of the Festival: Tom Brantley (Philadelphia, TN)
First Runner-Up: J.P. Fraley (Denton, KY)
Second Runner-Up: Palmer Loux (Havertown, PA)

Category   Winner Winner's Band Home
Fiddle        
Old-Time Junior Division      
Champion
  Timothy Donley   Richmond, VA
1st Runner-Up
  Hannah Arps   Cullowhee, NC
2nd Runner-Up
  April Di Paulo  

Havertown, PA

Bluegrass Junior Division      
Champion
  Shawn Lane   Ft. Blackmore, VA
1st Runner-Up
  Adam Hamilton   Salisbury, NC
2nd Runner-Up
  John Cockham, Jr.   Sherrills Ford, NC
Old-Time Senior Division      
Champion
  Palmer Loux   Havertown, PA
1st Runner-Up
  Jimmy Pruitt   Pauline, SC
2nd Runner-Up
  Michael Hughes   Candler, NC
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Tom Brantley   Philadelphia, TN
1st Runner-Up
  Scott Freeman   Mt. Airy, NC
2nd Runner-Up
  Danny Bowers   Kernersville, NC
Certified Old-Time Fiddlers Category - Over 55      
Champion
  J.P. Fraley   Denton, KY
1st Runner-Up
  Benton Flippen   Mt. Airy, NC
2nd Runner-Up
  Virgil Alfrey   Worthington, KY
         
Banjo        
Old-Time Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
       
2nd Runner-Up
       
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Ramona Church   Wilkesboro, NC
1st Runner-Up
  Billy Cockham   Sherrills Ford, NC
2nd Runner-Up
  John Horne   Gold Hill, NC
Old-Time Senior Division      
Champion
  Laura Boosinger   Weaverville, NC
1st Runner-Up
  Edwin Lacy   Cobham, VA
2nd Runner-Up
  Joe Newberry   Chapel Hill, NC
Bluegrass Senior Division      
Champion
  David Severt   Winston-Salem, NC
1st Runner-Up
  Ted Sage   Abingdon, VA
2nd Runner-Up
  Garry V. Myers   Advance, NC
         
         
Guitar        
Junior Division        
Champion
  Alan Johnson   Pisgah Forest, NC
1st Runner-Up
  Bradley Nixon   Kannapolis, NC
2nd Runner-Up
       
Senior Division        
Champion
  Bill Joins   Sparta, NC
1st Runner-Up
  Danny Johnson   Pisgah Forest, NC
2nd Runner-Up
  John Marler   Yadkinville, NC
         
Mandolin        
Junior Division        
Champion
       
1st Runner-Up
       
2nd Runner-Up
  Brandon Shuping   Rockwell, NC
Senior Division        
Champion
  Tom Isenhour   Salisbury, NC
1st Runner-Up
  Randy Greer   Jefferson, NC
2nd Runner-Up
  Tim Laughlin   Abingdon, VA
         
Autoharp        
Champion
  Jackie Ferguson   Salem, VA
1st Runner-Up
  John Hollandsworth   Christiansburg, VA
2nd Runner-Up
  Pete Campbell   Chapel Hill, NC
         
Dulcimer        
Champion
  Helen Doyle   China Grove, NC
1st Runner-Up
  Darcy Orr   Charlotte, NC
2nd Runner-Up
       
         
Bass        
Champion
  Doug Campbell   Pinnacle, NC
1st Runner-Up
  Butch Barker   Bristol, VA
2nd Runner-Up
  Hilary Dirlam   Asheville, NC
         
Harmonica        
Champion
  Kyle Cole   Independence, VA
1st Runner-Up
  Ed Ogle   Roanoke, VA
2nd Runner-Up
       
         
Dobro        
Champion
  Matt Levine   Crozet, VA
1st Runner-Up
  Bobby Wolfe   Davidson, NC
2nd Runner-Up
  Donnie Scott   High Point, NC
         
Hammered Dulcimer        
Champion
  Kathie Hollansworth   Christianburg, VA
1st Runner-Up
  Cynthia Ribet   Bahama, NC
2nd Runner-Up
  Floyd Ellington   Charlotte, NC
         
         
Twin Fiddlers        
Champion
  Mack Snoderly & Tom Brantley   Clyde, NC & Philadelphia, TN
1st Runner-Up
  Palmer Loux & Sue Shumaker   Havertown, PA & Berwyn, PA
2nd Runner-Up
  Buz Lloyd & Reid Ringer   Chapel Hill, NC & W. Columbia, SC
         
Bluegrass Band      
Junior Division      
Champion
  Cockman Brothers   Sherrills Ford, NC
1st Runner-Up
  Garland's String Music Studio Band   Rockwell, NC
2nd Runner-Up
       
Senior Division      
Champion
  Painless String Band   Clyde, NC
1st Runner-Up
  Acoustic Blend   Cornelius, NC
2nd Runner-Up
  Dry & Dusty   Advance, NC
         
         
Old-Time Band      
Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
       
2nd Runner-Up
       
Senior Division      
Champion
  Benton Flippen & the Dry Hill Draggers   Mt. Airy, NC
1st Runner-Up
  Run of the Mill String Band   Havertown, PA
2nd Runner-Up
  Piedmont Hepcats   Chapel Hill, NC
         
Heritage Tune        
Special Recognition
  Max Gene Lanning   Denton, NC
         
Novelty Award
    Hobart Crabtree   Big Stone Gap, VA
         
       

1990

Fiddler of the Festival: Tommy Malboeuf (Troutman, NC)
First Runner-Up: Benton Flippen (Mt. Airy, NC)
Second Runner-Up: Timothy Donley (Richmond, VA)

Category   Winner Winner's Band Home
Fiddle        
Old-Time Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
  April DiPaulo Three Legged Cat Havertown, PA
2nd Runner-Up
  Josh Semones Konnarock Country Critters Damascas, VA
Bluegrass Junior Division      
Champion
  John Cockman, Jr. Cockman Brothers Sherrills Ford, NC
1st Runner-Up
  Adam Hamilton Cripple Creek Salisbury, NC
2nd Runner-Up
       
Old-Time Senior Division      
Champion
  Timothy Donley Virginia Whistle Pigs Richmond, VA
1st Runner-Up
  Helen White Rugby Gullyjumpers Mouth of Wilson, VA
2nd Runner-Up
  Doug Phillips Carroll Best String Band Mars Hill, NC
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Tommy Malboeuf Crosswind Troutman, NC
1st Runner-Up
  Glenn Alexander Country Playboys Winston-Salem, NC
2nd Runner-Up
  Gordon Myers Deep Creek Bluegrass Hamptonville, NC
Certified Old-Time Fiddlers Category - Over 55      
Champion
  Benton Flippen Benton Flippen & the Dry Hill Draggers Mt. Airy, NC
1st Runner-Up
  Ralph Blizard Ralph Blizard & the New Southern Ramblers Blountsville, TN
2nd Runner-Up
  Thomas N. Isenhour   Scottsville, NC
         
Banjo        
Old-Time Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
       
2nd Runner-Up
       
Bluegrass Junior Division      
Champion
  John Horne Cripple Creek Gold Hill, NC
1st Runner-Up
  Billy Cockman Cockman Brothers Sherrills Ford, NC
2nd Runner-Up
       
Old-Time Senior Division      
Champion
  Will A. Keys, Jr.   Gray, TN
1st Runner-Up
  Joe Newberry Piedmont Hepcats Chapel Hill, NC
2nd Runner-Up
  Jeff Winegar Rough Riders Charlotte, NC
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Garland Shuping Garland Shuping & Wild Country Rockwell, NC
1st Runner-Up
  Mike Allen Country Playboys Mocksville, NC
2nd Runner-Up
  Bob Brewer Stoney Creek Boys Concord, NC
         
         
Guitar        
Junior Division        
Champion
  Brandon Davis   Galax, VA
1st Runner-Up
  Bryan Sutton Pisgah Pickers Candler, NC
2nd Runner-Up
       
Senior Division        
Champion
  Bill Joines Southern Breeze Sparta, NC
1st Runner-Up
  Wayne Henderson Rugby Gullyjumpers Mouth of Wilson, VA
2nd Runner-Up
  Steve Kilby Garland Shuping & Wild Country N. Wilkesboro, NC
         
Mandolin        
Junior Division        
Champion
       
1st Runner-Up
  Ben Cockman Cockman Brothers Sherrills Ford, NC
2nd Runner-Up
       
Senior Division        
Champion
  David Severt Country Playboys Winston-Salem, NC
1st Runner-Up
  Ralph Pennington Stoney Creek Boys Gold Hill, NC
2nd Runner-Up
  Max Henderson Grayson Highlands Band Lansing, NC
         
Autoharp        
Champion
  John Hollandsworth Mountain Fling Christiansburg, VA
1st Runner-Up
  Betty Waldron   Copper Hill, VA
2nd Runner-Up
  Carol Outwater   Charlotte, NC
         
Dulcimer        
Champion
  Gin Burris Virginia Quicksteppers Hillsville, VA
1st Runner-Up
  Darcy Orr Maggie's Fancy Charlotte, NC
2nd Runner-Up
  Helen Doyle   China Grove, NC
         
Bass        
Champion
  Butch Barker Rugby Gullyjumpers Lansing, MI
1st Runner-Up
  Randy Cheek New Sounds of Grass Jonesville, NC
2nd Runner-Up
  Jerry Sutton Pisgah Pickers Candler, NC
         
Harmonica        
Champion
  Eddie Ogle Mountain Fling Roanoke, VA
1st Runner-Up
  Mick Kinney   Kennesaw, GA
2nd Runner-Up
  Wade Yates Sandy Ridge Apex, NC
         
Dobro        
Champion
  Billy Bourne Southern Breeze Galax, VA
1st Runner-Up
  Donnie Scott Dirt Creek Band High Point, NC
2nd Runner-Up
  Bob Wolfe Crosswind Davidson, NC
         
Hammered Dulcimer        
Champion
  Kathie Hollandsworth Mountain Fling Christianburg, VA
1st Runner-Up
  Floyd Ellington Down-Home Folks Charlotte, NC
2nd Runner-Up
  Jeff Catt   Piedmont SC
         
         
Twin Fiddlers        
Champion
  W.S. Mayo & Brian Grimm   Halifax, VA & Damascus, VA
1st Runner-Up
  Betty Vornbrock & Paul Herling   Elk Creek, VA & Blacksburg, VA
2nd Runner-Up
  Thomas N. Isenhour & Bob Lynn   Scottsville, NC
         
Bluegrass Band      
Junior Division      
Champion
  Cockman Brothers   Sherrills Ford, NC
1st Runner-Up
  Cripple Creek   Salisbury, NC
2nd Runner-Up
       
Senior Division      
Champion
  Country Playboys   Harmony, NC
1st Runner-Up
  Garland Shuping & Wild Country   N. Wilkesboro, NC
2nd Runner-Up
  Crosswind   Fries, VA
         
         
Old-Time Band      
Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
       
2nd Runner-Up
       
Senior Division      
Champion
  Original Orchard Grass   Rocky Mount, VA
1st Runner-Up
  Ralph Blizard & the New Southern Ramblers   Blountsville, TN
2nd Runner-Up
  Carroll Best String Band   Clyde, NC
         
Heritage Tune        
Special Recognition
  Thomas N. Isenhour   Scottsville, NC
         
Novelty Award
    Josh Semones (ukelele)   Hillsville, VA