UNC Libraries
Search using this query type:

Search only these record types:


Advanced Search (Items only)

All Winners: 1981-85

1981

Fiddler of the Festival: Edd Michael (Port Republic, VA)
First Runner-Up: Danny Bowers (Lewisville, NC)
Second Runner-Up: John Daniel (Chamblee, GA)

Category   Winner Winner's Band Home
Banjo        
Old-Time Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
       
2nd Runner-Up
       
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Mark Cheek New Sounds of Grass Jonesville, NC
1st Runner-Up
  David McEntire Sassafras Rutherfordton, NC
2nd Runner-Up
  Randy Pasley Timberline Crumpler, NC
Old-Time Senior Division      
Champion
  Alex Demas Barnswallow Tyngsboro, MA
1st Runner-Up
  Edwin Lacy Grayson Highland String Band Wytheville, VA
2nd Runner-Up
  Charlie Marion Smokey Valley Boys Mt. Airy, NC
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Shane Ball Flint Hill Special Flat Rock, NC
1st Runner-Up
  Bob Shue Carolina Mountain Boys Concord, NC
2nd Runner-Up
  Rick Briggs Bluegrass Favorites Lancaster, SC
         
Fiddle        
Old-Time Junior Division      
Champion
  John Daniel Pot Licker Pickers Chamblee, GA
1st Runner-Up
  Mike Lawing Pot Licker Pickers Chamblee, GA
2nd Runner-Up
  David Pugh Music from the Hills Raleigh, NC
Bluegrass Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
  Quinn Slawter High Lonesome Ramblers State Road, NC
2nd Runner-Up
  Timothy Donley   Richmond, VA
Old-Time Senior Division      
Champion
  Ron Seigle American Half & Half Cambridge, MA
1st Runner-Up
  Robin Warren   Manchester, NH
2nd Runner-Up
  Bob Dalsemar   Baltimore, MD
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Danny Bowers   Lewisville, NC
1st Runner-Up
  Gordon Myers Yadkin Valley Partners Jonesville, NC
2nd Runner-Up
  Jack Tanner Carolina Mountain Boys Concord, NC
Certified Old-Time Fiddlers Category - Over 50      
Champion
  Edd Michael Green Island Pickers Port Republic, VA
1st Runner-Up
  Benton Flippen Smokey Valley Boys Mt. Airy, NC
2nd Runner-Up
  Lauchlin Shaw   Spring Lake, NC
         
         
Guitar        
Junior Division        
Champion
  Randy Greer Timberline Crumpler, NC
1st Runner-Up
  Steve Ledford   Clyde, NC
2nd Runner-Up
  Steve Lewis   Jefferson, NC
Senior Division        
Champion
  Steve Kilby   N. Wilkesboro, NC
1st Runner-Up
  Jack Lyn Bluegrass Favorites Lancaster, SC
2nd Runner-Up
  Chris Campbell New Sounds of Grass Jonesville, NC
         
         
Mandolin        
Junior Division        
Champion
       
1st Runner-Up
  Sandie Slawter High Lonesome Ramblers State Road, NC
2nd Runner-Up
       
Senior Division        
Champion
  Ralph Pennington Carolina Gentlemen Gold Hill, NC
1st Runner-Up
  Leonard McPherson Dirt Creek Band Charlotte, NC
2nd Runner-Up
  Howard Green Bluegrass Favorities Lancaster, SC
         
Autoharp        
Champion
  Richard Badu American Half & Half Jamaica Plain, MA
1st Runner-Up
  Betty Waldron Original Orchard Grass Copper Hill, VA
2nd Runner-Up
  Wes Ballard Friends of Old Time Music Hendersonville, NC
         
Dulcimer        
Champion
  Craig DuBose   Mars Hill, NC
1st Runner-Up
  Phyllis Gaskins Elk Run String Band Elkton, VA
2nd Runner-Up
  Alan Darveaux   Morganton, NC
         
Harmonica        
Champion
  David Braatz Out the Back Door Mt. Mourne, NC
1st Runner-Up
  Tim Jenkins Norway Hall Country Dance Band Duluth, MN
2nd Runner-Up
       
         
Bass        
Champion
  Terry Ray Shue Carolina Mountain Boys Concord, NC
1st Runner-Up
  John Whitley Dirt Creek Band Charlotte, NC
2nd Runner-Up
  Charles McDaniel Piney Knob Bluegrass Ban Ruthefordton, NC
         
Dobro        
Champion
  Bernie Daniels Sugarloaf Ramblers Taylorsville, NC
1st Runner-Up
  Charles Pugh Music from the Hills Raleigh, NC
2nd Runner-Up
       
         
         
Bluegrass Band      
Junior Division      
Champion
  Timberline   Crumpler, NC
1st Runner-Up
  Sassafras   Ruthefordton, NC
2nd Runner-Up
  High Lonesome Ramblers   State Road, NC
Senior Division      
Champion
  Bluegrass Favorites   Lancaster, SC
1st Runner-Up
  Dirt Creek Band   Charlotte, NC
2nd Runner-Up
  Sugarloaf Ramblers   Taylorsville, NC
         
         
Old-Time Band      
Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
  Pot Licker Pickers   Atlanta, GA
2nd Runner-Up
  Osment Family   Sylva, NC
Senior Division      
Champion
  Green Island Pickers   Port Republic, VA
1st Runner-Up
  Spring Valley Boys   Elk Creek, VA
2nd Runner-Up
  Mountain Womens Cooperative Band   Swannanoa, NC
         
Twin Fiddlers        
Champion
  Palmer Turnburke & George F. Huhn   Berwyn, PA
1st Runner-Up
  Barbara Taylor & Mike Lawing   Atlanta, GA
2nd Runner-Up
  Ron Siegel & Freyda Epstein   Cambridge, MA
         
Heritage Tune        
Champion
  Byard Ray   Marshall, NC
1st Runner-Up
  Lauchlin Shaw   Spring Lake, NC
2nd Runner-Up
  Robin Warren   Manchester, NH
         
Novelty Award
    David Holt   Fairview, NC

1982

Fiddler of the Festival: Robin Warren (Londonderry, NH)
First Runner-Up: Phil McDonald (Swannanoa, NC)
Second Runner-Up: Lauchlin Shaw (Spring Lake, NC)

Category   Winner Winner's Band Home
Fiddle        
Old-Time Junior Division      
Champion
  Billy Hurt, Jr.   Boone's Mill, VA
1st Runner-Up
  Jenny Raiche   Berwyn, PA
2nd Runner-Up
  Kirk Sutphin   Kernersville, NC
Bluegrass Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
  Quinn Slawter   State Road, NC
2nd Runner-Up
  Allison McEntire   Rutherfordton, NC
Old-Time Senior Division      
Champion
  Phil McDonald   Swannanoa, NC
1st Runner-Up
  Andy Woolf   Wenhan, MA
2nd Runner-Up
  Palmer Turnburke   Narberth, PA
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Robin Warren   Londonderry, NH
1st Runner-Up
  Danny Bowers   Lewisville, NC
2nd Runner-Up
  Ralph Pennington   Gold Hill, NC
Certified Old-Time Fiddlers Category - Over 55      
Champion
  Lauchlin Shaw   Spring Lake, NC
1st Runner-Up
  Edd Michael   Port Republic, VA
2nd Runner-Up
  Bill Cannaday   Rocky Mount, VA
         
Banjo        
Old-Time Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
       
2nd Runner-Up
       
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Mark Cheek   Jonesville, NC
1st Runner-Up
  Randy Pasley   Crumpler, NC
2nd Runner-Up
  Gena Lynn Britt   Star, NC
Old-Time Senior Division      
Champion
  Edwin Lacy   Wytheville, VA
1st Runner-Up
  Rhoda C. Kemp   Rocky Mount, VA
2nd Runner-Up
  Bill Wisdom   Merion, PA
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Don Bryant   Thurmond, NC
1st Runner-Up
  Pat Wingo   Charlotte, NC
2nd Runner-Up
  Bob Shue   Concord, NC
         
         
Guitar        
Junior Division        
Champion
  Karen Slawter   State Road, NC
1st Runner-Up
  Steve Lewis   Jefferson, NC
2nd Runner-Up
  Randy Greer   Crumpler, NC
Senior Division        
Champion
  John Marler   Yadkinville, NC
1st Runner-Up
  Wayne Henderson   Sugar Grove, VA
2nd Runner-Up
  Darien Ball   Flat Rock, NC
         
         
Mandolin        
Junior Division        
Champion
  Casey McEntire   Rutherfordton, NC
1st Runner-Up
  Robbie McDaniel   Rutherfordton, NC
2nd Runner-Up
  Sandy Slawter   State Road, NC
Senior Division        
Champion
  Howard Green   Lancaster, SC
1st Runner-Up
  Leonard McPherson   Charlotte, NC
2nd Runner-Up
  Chris Koone   Rutherfordton, NC
         
Autoharp        
Champion
  Susan Francis   Whitetop, VA
1st Runner-Up
  Wes Ballard   Swannanoa, NC
2nd Runner-Up
  Betty Waldron   Copper Hill, VA
         
Dulcimer        
Champion
  Denise Mills Kelly   Travelers Rest, SC
1st Runner-Up
  Don Pedi   Asheville, NC
2nd Runner-Up
  June Clouse   Hendersonville, NC
         
Harmonica        
Champion
  Billy Stevens   Durham, NC
1st Runner-Up
  David Braatz   Mt. Mourne, NC
2nd Runner-Up
  Chris Turner   Durham, NC
         
Bass        
Champion
  John Whitley   Charlotte, NC
1st Runner-Up
  Randy Cheek   Jonesville, NC
2nd Runner-Up
  Charles L. Hunt   Rocky Mount, VA
         
Dobro        
Champion
  Charles Pugh   Raleigh, NC
1st Runner-Up
       
2nd Runner-Up
       
         
         
Bluegrass Band      
Junior Division      
Champion
  Timberline   Crumpler, NC
1st Runner-Up
  Sassafras   Rutherfordton, NC
2nd Runner-Up
  High Lonesome Ramblers   State Road, NC
Senior Division      
Champion
  New Sounds of Grass   Jonesville, NC
1st Runner-Up
  Carolina Mountain Boys   Concord, NC
2nd Runner-Up
  Hickory Flatt   Rutherfordton, NC
         
         
Old-Time Band      
Junior Division      
Champion
       
1st Runner-Up
       
2nd Runner-Up
       
Senior Division      
Champion
  Green Island Pickers   Port Republic, VA
1st Runner-Up
  Original Orchard Grass Band   Rocky Mount, VA
2nd Runner-Up
  Backward Hillbillies   Independence, VA
         
Twin Fiddlers        
Champion
  Taylor Dunn & Joe Shelton   Greensboro, NC
1st Runner-Up
  J.P. Fraley & Watt Sloan   Rush, KY & Union Grove, NC
2nd Runner-Up
  Ron Siegel & Robbin Warren   Cambridge, MA & Londonderry, NH
         
Heritage Tune        
Champion
  Billy Hurt, Jr.   Boone's Mill, VA
1st Runner-Up
  Edd Michael   Port Republic, VA
2nd Runner-Up
  Lauchlin Shaw   Spring Lake, NC
         
Novelty Award
    Griffith Jones (melodeon)   Lutterworth, United Kingdom

1983

Fiddler of the Festival: Mack Snoderly (Clyde, NC)
First Runner-Up: Andy Woolf (Salem, MA)
Second Runner-Up: Virgil Alfrey (Worthington, KY)

Category   Winner Winner's Band Home
Fiddle        
Old-Time Junior Division      
Champion
  Billy Hurt, Jr. High Country Boys Boone's Mill, VA
1st Runner-Up
  Leesa Sutton Pisgah Pickers Candler, NC
2nd Runner-Up
  Matthew Osment Little Folks String Band Sylva, NC
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Shawn Lane   Ft. Blackmore, VA
1st Runner-Up
  Quinn Slawter High Lonesome Ramblers State Road, NC
2nd Runner-Up
  Allison McEntire Sassafras Rutherford, NC
Old-Time Senior Division      
Champion
  Andy Woolf Barnswallow Salem, MA
1st Runner-Up
  Palmer Turnburke Homespun Norberth, PA
2nd Runner-Up
  Pete Vigour Crossroads String Band Charlottesville, VA
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Mack Snoderly Carroll Best String Band Clyde, NC
1st Runner-Up
  Henry Mabe Carolina Travelers Winston-Salem, NC
2nd Runner-Up
  Fred Hutchins Harper Brothers & Farmington Bluegrass Clemmons, NC
Certified Old-Time Fiddlers Category - Over 55      
Champion
  Virgil Alfrey   Worthington, KY
1st Runner-Up
  J.P. Fraley Fraley Family Band Rush, KY
2nd Runner-Up
  Benton Flippen Smokey Valley Boys Mt. Airy, NC
         
Banjo        
Old-Time Junior Division      
Champion
  Joey Osment Osment Family Sylva, NC
1st Runner-Up
  Scott Sutton Little Folks String Band Sylva, NC
2nd Runner-Up
       
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Mark Thomas High Lonesome Ramblers State Road, NC
1st Runner-Up
  David McEntire Sassafras Rutherfordton, NC
2nd Runner-Up
  Pam Sutton Sutton Family Canton, NC
Old-Time Senior Division      
Champion
  Laura Boosinger Green Island Pickers Swannanoa, NC
1st Runner-Up
  Lee Nicholson   Birmingham, AL
2nd Runner-Up
  Edwin Lacy Grayson Highland String Band  
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Carroll Best Carroll Best String Band Clyde, NC
1st Runner-Up
  Dennis McEntire Hickory Flatt Rutherfordton, NC
2nd Runner-Up
  Shane Ball   Flat Rock, NC
         
         
Guitar        
Junior Division        
Champion
  Ricky McEntire Sassafrass Rutherfordton, NC
1st Runner-Up
  Joelle Stanley High Lonesome Ramblers State Road, NC
2nd Runner-Up
  Bryan Sutton Pisgah Pickers Candler, NC
Senior Division        
Champion
  Junior Sutton Sutton Family Canton, NC
1st Runner-Up
  Steve Kilby Winchester N. Wilkesboro, NC
2nd Runner-Up
  Charlie McDaniel Hickory Flatt Rutherfordton, NC
         
Mandolin        
Junior Division        
Champion
  Randy Willard   Yadkinville, NC
1st Runner-Up
  Casey McEntire Sassafras Rutherfordton, NC
2nd Runner-Up
  Sandie Slawter High Lonesome Ramblers State Road, NC
Senior Division        
Champion
  Andy Sage Sagegrass Abingdon, VA
1st Runner-Up
  Leonard McPherson Dirt Creek Band Charlotte, NC
2nd Runner-Up
  Ralph Pennington Carolina Gentlemen Goldhill, NC
         
Autoharp        
Champion
  Susan Francis   Whitetop, VA
1st Runner-Up
  Clela Alfrey   Worthington, KY
2nd Runner-Up
  Betty Waldron   Copper Hill, VA
         
Dulcimer        
Champion
  Don Pedi Barnswallow Asheville, NC
1st Runner-Up
  Alan Darveaux    
2nd Runner-Up
  Steve Parks Fountain City Frog Stranglers Rocky Bar, VA
         
Harmonica        
Champion
  Doug Elliott   Burnsville, NC
1st Runner-Up
  David Braatz Out the Back Door String Band Mt. Mourne, NC
2nd Runner-Up
       
         
Bass        
Champion
  Terry Shue Carolina Mountain Boys Concord, NC
1st Runner-Up
  Hillary Dirlan Carroll Best String Band Clyde, NC
2nd Runner-Up
  John Whitley Dirt Creek Band Charlotte, NC
         
Dobro        
Champion
  David Withrow Hickory Flatt Rutherfordton, NC
1st Runner-Up
  Debbie Buboltz Knee Deep in Bluegrass Matthews, NC
2nd Runner-Up
       
         
         
Twin Fiddlers        
Champion
  Fritzi Brown & Palmer Turnburke   Merion, PA
1st Runner-Up
  Ron Siegel & Andy Woolf   Arlington, MA & Salem, MA
2nd Runner-Up
  Joey Osment & Carol Hagberg   Sylva, NC
         
Heritage Tune        
Special Rec.
  Joey Osment   Sylva, NC
Special Rec.
  Edd Michael   Port Republic, VA
Special Rec.
  Palmer Turnburke    
         
Novelty Award
    Henry the Fiddler   Boulder, CO
         
Bluegrass Band      
Junior Division      
Champion
  Dry Hollow Boys   Ft. Blackmore, VA
1st Runner-Up
  Sassafras   Rutherfordton, NC
2nd Runner-Up
  High Lonesome Ramblers   State Road, NC
Senior Division      
Champion
  Carroll Best String Band   Clyde, NC
1st Runner-Up
  Sagegrass   Abingdon, VA
2nd Runner-Up
  Winchester   N. Wilkesboro, NC
         
         
Old-Time Band      
Junior Division      
Champion
  Little Folks String Band   Sylva, NC
1st Runner-Up
  Pisgah Pickers   Candler, NC
2nd Runner-Up
       
Senior Division      
Champion
  Barnswallow   Asheville, NC
1st Runner-Up
  Grayson Highland String Band   Whitetop, VA
2nd Runner-Up
  Uncle Waldo's Free Lunch   Charlotte, NC
         
         

1984

Fiddler of the Festival: Virgil Alfrey (Worthington, KY)
First Runner-Up: Michael Hughes (Candler, NC)
Second Runner-Up: Henry Mabe (Winston-Salem, NC)

Category   Winner Winner's Band Home
Fiddle        
Old-Time Junior Division      
Champion
  Michael Hughes Michael Hughes Bluegrass Band Candler, NC
1st Runner-Up
  Trevor Stuart    
2nd Runner-Up
  Kirk Sutphin Old Hollow String Band  
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Billy C. Hurt, Jr. Billy Hurt & the High Country Boys Boone's Mill, VA
1st Runner-Up
  Quinn Slawter High Lonesome Ramblers State Road, NC
2nd Runner-Up
  Shawn Lane Dry Hollow Boys  
Old-Time Senior Division      
Champion
  Kenneth Powers New Grayson Highlands Band White Top, VA
1st Runner-Up
  Susie Gott Don Pedi Band  
2nd Runner-Up
  Pete Vigour Crossroads String Band  
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Henry Mabe Carolina Travelers Winston-Salem, NC
1st Runner-Up
  Ted Ehrhard Bijou Band Barnburners  
2nd Runner-Up
  Fred Hutchins Harper Brothers & Farrington  
Certified Old-Time Fiddlers Category - Over 55      
Champion
  Virgil Alfrey   Worthington, KY
1st Runner-Up
  Edd Michael    
2nd Runner-Up
  Ben Entrecin    
         
Banjo        
Old-Time Junior Division      
Champion
  Travis Stuart   Canton, NC
1st Runner-Up
  Jody Maney Little Folks  
2nd Runner-Up
  Scott Sutton Little Folks  
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Gena Lynn Britt Carolina Bluegrass Star, NC
1st Runner-Up
  Shane Herren Pisgah Pickers  
2nd Runner-Up
  Dale Franklin Dry Hollow Boys  
Old-Time Senior Division      
Champion
  Will Keys   Gray, TN
1st Runner-Up
  Carlie Marion Gap Mtn. Old Time String Band  
2nd Runner-Up
  Greg O'Steen Run of the Mill String Band  
Bluegrass Senior Division      
Champion
  L.D. Royal Black Jack Yadkinville, NC
1st Runner-Up
  Donald Austin    
2nd Runner-Up
  Dennis McEntire Hickory Flat  
         
         
Guitar        
Junior Division        
Champion
  Bryan Sutton Pisgah Pickers Candler, NC
1st Runner-Up
  Karen Slawter High Lonesome Ramblers State Road, NC
2nd Runner-Up
       
Senior Division        
Champion
  Ronnie Moretz Winchester N. Wilkesboro
1st Runner-Up
  John E. Marlen Black Jack  
2nd Runner-Up
  Steve Lewis    
         
Mandolin        
Junior Division        
Champion
       
1st Runner-Up
  Randy Willard Fall Creek Bluegrass Yadkinville, NC
2nd Runner-Up
  Sandy Slawter High Lonesome Ramblers State Road, NC
Senior Division        
Champion
  Ralph Pennington Carolina Gentlemen Gold Hill, NC
1st Runner-Up
  Alan Bibey    
2nd Runner-Up
  Andy Sage Sagegrass  
         
Autoharp        
Champion
  Richard Badu   Durham, NC
1st Runner-Up
  Betty Waldron    
2nd Runner-Up
  Sandra Boone    
         
Dulcimer        
Champion
  Alan Darveaux   Morganton, NC
1st Runner-Up
  Lois Hornbostle    
2nd Runner-Up
  Steve Parks    
         
Harmonica        
Champion
       
1st Runner-Up
  Kyle Cole Backward Hillbillies Independence, VA
2nd Runner-Up
  Tim Jenkins Dancer's Fancy  
         
Bass        
Champion
  Terry Shue Carolina Mountain Boys Concord, NC
1st Runner-Up
  James Johnson Steel Rail Band  
2nd Runner-Up
  Hilliary Durham Carroll Best String Band Clyde, NC
         
Dobro        
Champion
  Bob Wolfe Carolina Mountain Boys Davidson, NC
1st Runner-Up
  Chris Sigmon Winchester N. Wilkesboro, NC
2nd Runner-Up
  Albert Marsh Yadkin Valley Partners  
         
         
Twin Fiddlers
Champion
  Palmer Loux & Fritzi Brown   Haverton, PA & Merion, PA
1st Runner-Up
  Carol Hagberg & Joey Osment    
2nd Runner-Up
  Buz Lloyd & Ted Ehrhard    
         
Heritage Tune
Special Recognition
  Billy C. Hurt, Jr.   Boone's Mill, VA
Honorable Mention
  Benton Flippen    
         
Novelty Award   Brad Waldroup   Sylva, NC
         
Bluegrass Band      
Junior Division      
Champion
  Michael Hughes Bluegrass Band   Candler, NC
1st Runner-Up
  Dry Hollow Boys    
2nd Runner-Up
  Pisgah Pickers   Candler, NC
Senior Division      
Champion
  Sagegrass   Abingdon, VA
1st Runner-Up
  Hickory Flat    
2nd Runner-Up
  International Submarine Bluegrass Band    
         
         
Old-Time Band      
Junior Division      
Champion
  Little Folks   Sylva, NC
1st Runner-Up
  Shortnin' Bread    
2nd Runner-Up
  Little Women    
Senior Division      
Champion
  Green Island Pickers   Port Republic, VA
1st Runner-Up
  Carroll Best String Band   Clyde, NC
2nd Runner-Up
  Smokey Valley Boys   Mt. Airy, NC
         
         

1985

Fiddler of the Festival: Ted Ehrhard (Pittsboro, NC)
First Runner-Up: Ralph Blizard (Asheville, NC)
Second Runner-Up: Billy C. Hurt, Jr. (Boone's Mill, VA)

Category   Winner Winner's Band Home
Fiddle        
Old-Time Junior Division      
Champion
  Billy Hurt Billy Hurt and the Old Time Music Makers Boone's Mill, VA
1st Runner-Up
  Greg Hooven Iron Mountain String Band Independence, VA
2nd Runner-Up
  Michael Hughes Michael Hughes Band Candler, NC
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Leesa Sutton Pisgah Pickers Candler, NC
1st Runner-Up
  Shawn Allen Lane Dry Hollow Boys Ft. Blackmore, VA
2nd Runner-Up
  Clifton Preddy Monroe County Bluegrass Star, NC
Old-Time Senior Division      
Champion
  Ted Ehrhard Bijou Bend Barnburners Star, NC
1st Runner-Up
  Palmer Loux Run of the Mill String Band Havertown, PA
2nd Runner-Up
  Cathy Arps Mary's Family Band Clyde NC
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Susie Gott Burnette Band Asheville, NC
1st Runner-Up
  Henry Mabe Carolina Travelers Walnut Cove, NC
2nd Runner-Up
  Danny Bowers   Kernersville, NC
Certified Old-Time Fiddlers Category - Over 55      
Champion
  Ralph Blizard New Southern Ramblers Asheville, NC
1st Runner-Up
  Virgil Alfrey   Worthington, KY
2nd Runner-Up
  A.F. Lambert    
         
Banjo        
Old-Time Junior Division      
Champion
  Debbie Grier Young Mountain Pickers Damascus, VA
1st Runner-Up
  Ronda Sage Young Mountain Pickers Damascus, VA
2nd Runner-Up
  Michael Crowder Little Women & Co. Sylva, NC
Bluegrass Junior Division      
Champion
  Dale Franklin Dry Hollow Boys Blackmore, VA
1st Runner-Up
  Greg Corbett Greg Corbett & the Backwoods Bluegrass String Band Troy, NC
2nd Runner-Up
  Gena Lynn Brit Moore County Bluegrass Star, NC
Old-Time Senior Division      
Champion
  Will Keys Backward Hillbillies Gray, TN
1st Runner-Up
  Laura Boosinger Mack Snoderly's Band Weaverville, NC
2nd Runner-Up
  Paul Sidlick Run of the Mill Havertown, PA
Bluegrass Senior Division      
Champion
  Bob Shue Carolina Mountain Boys Concord, NC
1st Runner-Up
  James Bibey Carolina Travelers Walnut Cove, NC
2nd Runner-Up
  Perry Woodie Midnight Flyer Yadkinville, NC
         
         
Guitar        
Junior Division        
Champion
  Bryan Sutton Pisgah Pickers Candler, NC
1st Runner-Up
  Markus Smith Dry Hollow Boys Ft. Blackmore, VA
2nd Runner-Up
  David Henry Young Mountain Pickers Damascus, VA
Senior Division        
Champion
  Steve Kilby Sullivan Brothers N. Wilkesboro, NC
1st Runner-Up
  John E. Marler Midnight Flyer Yadkinville, NC
2nd Runner-Up
  Bill Joines Grayson Highlanders Whitetop, VA
         
Mandolin        
Junior Division        
Champion
  Randy Willard Fall Creek Bluegrass Yadkinville, NC
1st Runner-Up
  John Franklin Greg Corbett & Backwoods Bluegrass Troy, NC
2nd Runner-Up
       
Senior Division        
Champion
  John Lily New Southern Ramblers Asheville, NC
1st Runner-Up
  David Wiseman Midnight Flyer Yadkinville, NC
2nd Runner-Up
  Randy Greer Shattered Grass Crumpler, NC
         
Autoharp        
Champion
  Susan Francis Grayson Highlanders Independence, VA
1st Runner-Up
  Betty Waldron   Copper Hill, VA
2nd Runner-Up
  Sandra Boone   Dublin, VA
         
Dulcimer        
Champion
  Steve Parks Fountain City Frog Stranglers Singer's Glen, VA
1st Runner-Up
  Alan Freeman   Grantsville, WV
2nd Runner-Up
  Lois Hornbostel   Monroe, NC
         
Harmonica        
Champion
  Kyle Cole Backward Hillbillies Independence, VA
1st Runner-Up
  David Braatz Out the Back Door Mt. Mourne, NC
2nd Runner-Up
       
         
Bass        
Champion
  James Johnson Steel Rail King, NC
1st Runner-Up
  Terry Shue Carolina Mtn. Boys Concord, NC
2nd Runner-Up
  Whimp Roberts Carolina Travelers King, NC
         
Dobro        
Champion
  Bob Wolfe Carolina Mountain Boys Concord, NC
1st Runner-Up
       
2nd Runner-Up
       
         
Hammered Dulcimer        
Champion
  Pete Peterson   Raleigh, NC
1st Runner-Up
  Floyd Ellington Down Home String Band Matthews, NC
2nd Runner-Up
  Robert Hagberg   Sylva, NC
         
         
Twin Fiddlers        
Champion
  Leigh McClure & Walter Lyerly   Raleigh, NC & Kinston, NC
1st Runner-Up
  J.P. Fraley & Virgil Alfrey   Rush, KY & Worthington, KY
2nd Runner-Up
  Carol Hagberg & Joey Osment   Sylva, NC
         
Heritage Tune        
Special Recognition
  Nick Hallman   Marietta, SC
         
Novelty Award
    Gordy Hinners (fretless banjo) New Southern Ramblers Asheville, NC
         
Bluegrass Band      
Junior Division      
Champion
  Dry Hollow Boys   Ft. Blackmore, VA
1st Runner-Up
  Pisgah Pickers   Candler, NC
2nd Runner-Up
       
Senior Division      
Champion
  Burnette Band   Asheville, NC
1st Runner-Up
  Midnight Flyer   Yadkinville, NC
2nd Runner-Up
  Sagegrass   Abingdon, VA
         
         
Old-Time Band      
Junior Division      
Champion
  Double Trouble   Canton, NC
1st Runner-Up
  Young Mountain Pickers   Damascus, VA
2nd Runner-Up
  Little Women & Co.   Sylva, NC
Senior Division      
Champion
  New Southern Ramblers   Asheville, NC
1st Runner-Up
  Laurel Creek String Band   Todd, NC
2nd Runner-Up
  Green Island Pickers   Port Republic, VA