1976 Winners
Fiddler of the Festival: J.P. Fraley (Rush, KY)
Reserve: David Johnson (Millers Creek, NC)
|
1977 Winners
Fiddler of the Festival: Robin Pedi (Union Grove, NC)
Reserve: Mary Henigbaun (Swannanoa, NC)
|
1978
Fiddler of the Festival: Bill Gosnell
Reserves: Clyde Hartman and Mark Sigmon
|
1979
Fiddler of the Festival: Liz Shaw (Canton, NC)
First Runner-Up: Albert Hash (Mouth of Wilson, VA)
Second Runner-Up: Henry Mabe (Winston-Salem, NC)
Category | Winner | Winner's Band | Home | |||||
Banjo | ||||||||
Old-Time Junior Division | ||||||||
Champion
|
||||||||
1st Runner-Up
|
David Burchette | Canton, NC | ||||||
2nd Runner-Up
|
John Daniel | Pot Licker Pickers | Stone Mountain, GA | |||||
Bluegrass Junior Division | ||||||||
Champion
|
Shane Ball | Grass Folk | Flat Rock, NC | |||||
1st Runner-Up
|
John Leatherman | Sigmon Stringers | Newton, NC | |||||
2nd Runner-Up
|
Mark Cheek | New Sounds of Grass | Jonesville, NC | |||||
Old-Time Senior Division | ||||||||
Champion
|
Lou Therrell | Appalachian Folk | Mars Hill, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Wayne Erbsen | Possum Leg String Band | Swannanoa, NC | |||||
2nd Runner-Up
|
John Daigle | Hats Off String Band | Columbia, SC | |||||
Bluegrass Senior Division | ||||||||
Champion
|
Chris Bryant | Bluegrass Anonymous | Rhonda, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Bob Shue | Carolina Mountain Boys | Concord, NC | |||||
2nd Runner-Up
|
Pat Wingo | Dirt Creek Band | Charlotte, NC | |||||
Fiddle | ||||||||
Old-Time Junior Division | ||||||||
Champion
|
Mike Lawing | Pot Licker Pickers | Atlanta, GA | |||||
1st Runner-Up
|
Chris Briles | Pot Licker Pickers | Atlanta, GA | |||||
2nd Runner-Up
|
||||||||
Bluegrass Junior Division | ||||||||
Champion
|
||||||||
1st Runner-Up
|
||||||||
2nd Runner-Up
|
||||||||
Old-Time Senior Division | ||||||||
Champion
|
Liz Shaw | Dutch Cove Old Time String Band | Canton, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Dana Cavanaugh | Uncle Henry's Favorites | Earlysville, VA | |||||
2nd Runner-Up
|
Lynn Shaw | Dutch Cove Old Time String Band | Canton, NC | |||||
Bluegrass Senior Division | ||||||||
Champion
|
Henry Mabe | Carolina Travelers | Winston-Salem, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Gordon Myers | Yadkin Valley Partners | Jonesville, NC | |||||
2nd Runner-Up
|
Danny Bowers | Lewisville, NC | ||||||
Certified Old-Time Fiddlers Category - Over 50 | ||||||||
Champion
|
Albert Hash | White Top Mountain Boys | Wilson, VA | |||||
1st Runner-Up
|
J.P. Fraley | Fraley Family Band | Rush, KY | |||||
2nd Runner-Up
|
Clyde Hartman | Columbia, TN | ||||||
Guitar | ||||||||
Junior Division | ||||||||
Champion
|
Steve Ledford | Waynesville, NC | ||||||
1st Runner-Up
|
Bonnie Hermann | Keowee Ramblers | Charlotte, NC | |||||
2nd Runner-Up
|
David Pugh | Music from the Hills | Raleigh, NC | |||||
Senior Division | ||||||||
Champion
|
Darien Ball | Grassfolk | Flat Rock, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Doug Hill | Snapper Creek | Hillsborough, NC | |||||
2nd Runner-Up
|
Tom White | Reedy River Ramblers | Marietta, GA | |||||
Mandolin | ||||||||
Junior Division | ||||||||
Champion
|
||||||||
1st Runner-Up
|
Dennis Cheek | Jonesville, NC | ||||||
2nd Runner-Up
|
||||||||
Senior Division | ||||||||
Champion
|
Howard Green | Carolina Mountain Boys | ||||||
1st Runner-Up
|
Opie Poindexter | Bluegrass Anonymous | Rhonda, NC | |||||
2nd Runner-Up
|
Terry Cheek | New Sounds of Grass | Jonesville, NC | |||||
Autoharp | ||||||||
Champion
|
Richard Badu | Jamaica Plain, MA | ||||||
1st Runner-Up
|
Betty Walden | Copper Hill, VA | ||||||
2nd Runner-Up
|
Kirk Randleman | Bear Wallow Gap | Raleigh, NC | |||||
Dulcimer | ||||||||
Champion
|
Don Pedi | Carolina Cardinals | ||||||
1st Runner-Up
|
Alan Darveau | Morganton, NC | ||||||
2nd Runner-Up
|
Bill Wilkes | Sullivan's Island, SC | ||||||
Harmonica | ||||||||
Champion
|
Kyle Cole | Spring Valley Boys | Elk Creek, VA | |||||
1st Runner-Up
|
John Anderson | Stone Mountain Country Band | Norcross, GA | |||||
2nd Runner-Up
|
Jim Jenkins | Duluth, MN | ||||||
Bass | ||||||||
Champion
|
John Whitley | Dirt Creek Band | Charlotte, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Randy Cheek | |||||||
2nd Runner-Up
|
Terry Shue | Carolina Mountain Boys | Concord, NC | |||||
Dobro | ||||||||
Champion
|
Chris Sigmon | Sigmon Stringers | Newton, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Bernie Daniels | |||||||
2nd Runner-Up
|
Charles Pugh | |||||||
Bluegrass Band | ||||||||
Junior Division | ||||||||
Champion
|
Sigmon Stringers | Newton, NC | ||||||
1st Runner-Up
|
One Hundred Proof Grass | Jonesville, NC | ||||||
2nd Runner-Up
|
||||||||
Senior Division | ||||||||
Champion
|
||||||||
1st Runner-Up
|
||||||||
2nd Runner-Up
|
||||||||
Old-Time Band | ||||||||
Junior Division | ||||||||
Champion
|
Pot Licker Pickers | Atlanta, GA | ||||||
1st Runner-Up
|
||||||||
2nd Runner-Up
|
||||||||
Senior Division | ||||||||
Champion
|
White Top Mountain Boys | Mouth of Wilson, VA | ||||||
1st Runner-Up
|
Dutch Cove Old Time String Band | Canton, NC | ||||||
2nd Runner-Up
|
Spring Valley Boys | Elk Creek, VA | ||||||
Twin Fiddlers | ||||||||
Champion
|
Ron Seigle & Freyda Epstein | Cambridge, MA | ||||||
1st Runner-Up
|
Byard Ray & Palmer Turnburke | Marshall, NC | ||||||
2nd Runner-Up
|
Liz & Lynn Shaw | Dutch Cove Old Time String Band | Canton, NC | |||||
Heritage Tune | ||||||||
Champion
|
Albert Hash | White Top Mountain Boys | Mouth of Wilson, VA | |||||
1st Runner-Up
|
J.P. Fraley | Fraley Family Band | Rush, KY | |||||
2nd Runner-Up
|
Wayne Erbsen | Possum Leg String Band | Swannanoa, NC | |||||
Novelty Award | ||||||||
Gena Britt (5-yr-old clog dancer) |
1980
Fiddler of the Festival: Robin Warren
First Runner-Up: J.P. Fraley
Second Runner-Up: Mike Lawing
Category | Winner | Winner's Band | Home | |||||
Banjo | ||||||||
Old-Time Junior Division | ||||||||
Champion
|
||||||||
1st Runner-Up
|
Tracy Best | Canton, NC | ||||||
2nd Runner-Up
|
Ronnie Hill | |||||||
Bluegrass Junior Division | ||||||||
Champion
|
Mark Thomas | High Lonesome Ramblers | Ellison, NC | |||||
1st Runner-Up
|
David McEntire | |||||||
2nd Runner-Up
|
Mark Cheek | |||||||
Old-Time Senior Division | ||||||||
Champion
|
David Holt | Luke Smathers Old Time String Band | ||||||
1st Runner-Up
|
Laura Boosinger | |||||||
2nd Runner-Up
|
Edwin Lacy | |||||||
Bluegrass Senior Division | ||||||||
Champion
|
Pat Wingo | Dirt Creek Band | Charlotte, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Chris Bryant | |||||||
2nd Runner-Up
|
Bob Shue | |||||||
Fiddle | ||||||||
Old-Time Junior Division | ||||||||
Champion
|
Mike Lawing | Pot Licker Pickers | Atlanta, GA | |||||
1st Runner-Up
|
John Daniel | |||||||
2nd Runner-Up
|
Chris Briles | |||||||
Bluegrass Junior Division | ||||||||
Champion
|
Mark Sigmon | Sigmon Stringers | Newton, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Quinn Slawter | |||||||
2nd Runner-Up
|
||||||||
Old-Time Senior Division | ||||||||
Champion
|
Robin Warren | Carolina Cardinals | New Boston, NH | |||||
1st Runner-Up
|
Lynn Shaw | |||||||
2nd Runner-Up
|
Ken Powers | Grayson Highlands String Band | Whitetop, VA | |||||
Bluegrass Senior Division | ||||||||
Champion
|
David Whittington | Dirt Creek Band | Charlotte, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Henry Mabe | |||||||
2nd Runner-Up
|
Gordon Myers | |||||||
Certified Old-Time Fiddlers Category - Over 50 | ||||||||
Champion
|
J.P. Fraley | Fraley Family Band | Rush, KY | |||||
1st Runner-Up
|
Albert Hash | |||||||
2nd Runner-Up
|
Luke Smathers | |||||||
Guitar | ||||||||
Junior Division | ||||||||
Champion
|
Shane Ball | Flint Hill Special | Rutherfordton, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Steve Ledford | |||||||
2nd Runner-Up
|
Randy Greer | |||||||
Senior Division | ||||||||
Champion
|
Darien Ball | Flint Hill Special | Rutherfordton, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Randy Carter | |||||||
2nd Runner-Up
|
Keith Guille | |||||||
Mandolin | ||||||||
Junior Division | ||||||||
Champion
|
||||||||
1st Runner-Up
|
Todd Pasley | Timberline | Crumpler, NC | |||||
2nd Runner-Up
|
||||||||
Senior Division | ||||||||
Champion
|
Ralph Pennington | Carolina Gentlemen | Gold Hill, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Opie Poindexter | |||||||
2nd Runner-Up
|
Kenneth Daniels | |||||||
Autoharp | ||||||||
Champion
|
Betty Waldron | Original Orchard Grass | Copper Hill, VA | |||||
1st Runner-Up
|
Kirk Randleman | |||||||
2nd Runner-Up
|
Lois Hensley | |||||||
Dulcimer | ||||||||
Champion
|
Don Pedi | Carolina Cardinals | New Boston, NH | |||||
1st Runner-Up
|
Craig Dubose | |||||||
2nd Runner-Up
|
Phyllis Gaskins | |||||||
Harmonica | ||||||||
Champion
|
Kyle Cole | Spring Valley Boys | Elk Creek, VA | |||||
1st Runner-Up
|
John Anderson | |||||||
2nd Runner-Up
|
Shae Avery | |||||||
Bass | ||||||||
Champion
|
Terry Shue | Carolina Mountain Boys | Concord, NC | |||||
1st Runner-Up
|
Randy Cheek | |||||||
2nd Runner-Up
|
John Whitley | |||||||
Dobro | ||||||||
Champion
|
||||||||
1st Runner-Up
|
Bernie Daniels | Sugar Loaf Ramblers | Taylorsville, NC | |||||
2nd Runner-Up
|
Charles Pugh | |||||||
Bluegrass Band | ||||||||
Junior Division | ||||||||
Champion
|
Timberline | Crumpler, NC | ||||||
1st Runner-Up
|
Sassafras | |||||||
2nd Runner-Up
|
High Lonesome Ramblers | Elkin, NC | ||||||
Senior Division | ||||||||
Champion
|
Bluegrass Anonymous | Rhonda, NC | ||||||
1st Runner-Up
|
Flint Hill Special | Rutherfordton, NC | ||||||
2nd Runner-Up
|
Sugarloaf Ramblers | Taylorsville, NC | ||||||
Old-Time Band | ||||||||
Junior Division | ||||||||
Champion
|
Potlicker Pickers | Atlanta, GA | ||||||
1st Runner-Up
|
Ashley Osment Band | Sylva, NC | ||||||
2nd Runner-Up
|
||||||||
Senior Division | ||||||||
Champion
|
Smoky Valley Boys | Mt. Airy, NC | ||||||
1st Runner-Up
|
Whitetop Mountain Band | Mouth of Wilson, VA | ||||||
2nd Runner-Up
|
Grayson Highlands String Band | White Top Mountain, VA | ||||||
Twin Fiddlers | ||||||||
Champion
|
Palmer Turnburket & George Huhn | Berwyn, PA | ||||||
1st Runner-Up
|
Barbara Taylor & Mike Lawing | |||||||
2nd Runner-Up
|
Wayne Erbsen & Martin Fox | |||||||
Heritage Tune | ||||||||
Champion
|
J.P. Fraley | Fraley Family Band | Rush, KY | |||||
1st Runner-Up
|
Emily Spencer | |||||||
2nd Runner-Up
|
Joe Talbert | |||||||
Novelty Award | ||||||||
Bernie Daniels (dobro) | Sugarloaf Ramblers | Taylorsville, NC |